Sabraaž on šampanjapudeli avamise tehnika.

Nagu enamus vanade asjadega, ei saa ka siin kuulutada seda ainumast tõde ja õigust- kes ja kus selle tehnika leiutas. Kuid huvitavad on need legendid sellegi poolest.

Kõige levinum on lugu Napoleonist ja tema ratsaväest, kes külastas Prantsusmaa aristrokraatide valdusi ning tähistasid arvukaid võite avades pidudel vahuveine saabliga. Julgust selleks teoks andis kindlasti Napoleoni ütlus: “ In victory, you deserve Champagne, in defeat, you need it!“
Teine enim räägitud lugu on daamist Madame Clicquot Ponsardin, kes jäi varakult leseks ja võttis üle abikaasa veiniäri. Et Napoleoni ohvitseride meelt lahutada, palus ta neil avada šampanja saabliga. Noored mehed lootsid muljet avaldada, kuid kõige rohkem lahutas meelt vist noor lesk ise.

Siis on veel lugu sellest, kuidas võidukad Napoleoni käsilased koju saabusid, linnarahvas andis võidu puhul neile šampanjat. Aga hobuse seljas oli pudelit raske avada ja nii lõikasid nad kaelad sealsamas hobuse seljas maha.

Neid lugusi on veelgi. Olgu nendega nagu on, igal juhul on see vaatemänguline ja elevust tekitav tegevus.


Kui seda ise teha, tuleks enne hoolega vaadata erinevaid videosi.

Kõigepealt vaata läbi see video:


Sest kui sa ei loe hoolikalt teksti lõpuni, just nii juhtubki.

Kindluse mõttes palu õpetada asjatundjal!


Ohutus kõigepealt!

Kui sabraaži teha, siis võiks suunata pudeli sinna poole, kus umbes 5-8 meetri raadiuses ei ole inimesi ja purunevaid esemeid.

Pudel peab olema külm, hoia seda külmikus mõnda aega ja veendu, et pudel on kindlasti külm. Sest ebaõnnestumise põhjustab tihti just pudeliklaasi temperatuur.

Sabraaži tegemiseks võib kasutada saablit, mõõka, klaasi, küünlajalga, kokanoa nüridat osa jm piisavalt tugevat vahendit.

Hoia pudelit umbes 20-30 kraadise nurga all.

Eemalda foolium ja traat.

Ning libista mööda pudeli kokkujootmiskohta kaela randi pihta.

Et ikka asi pildis selge oleks, aitavad hästi need videod:


Kui see selge, siis edasijõudnud võivad katsetada juba veiniklaasiga:


No ja kui tahad veel rohkem huvitavate asjadega avamist proovida:


Kui see kõik veel ei pakkunud pinget, siis ehk see variant:


Ja kindlasti võid teha ka võistlusi:


Head katsetamist!